trende

Şan kursu, sesin doğru kullanılması için gereken teknik ve estetik çalışmalardır. Şan kursu içeriğinde nefes kontrolü (diyafram), beden duruşu (postür), yüz ve göğüs boşluklarının (rezonans ve register) birbiriyle bağlantılı olarak kullanılması gibi teknik çalışmalar bulunur.

Şan kursunda Piyano eşliğinde yapılan ses egzersizleri, nefes ve beden gücünün de desteğiyle ses performansını arttırır. Teknik çalışmalar sese sadece güç katar. Ancak estetik çalışmalar olmazsa ses, metalik ve donuk bir renkte kalır. Bu nedenle şan dersi sadece teknik bir uygulama değildir. Lirik ve dramatik nüansları kullanarak şarkıya duygu verme, şarkının içerdiği manayı dinleyene hissettirme gibi sanatsal içeriği de öğrenciye kazandırır. Şan dersi ayrıca öğrenciye ses performansını uzun süre korumayı da öğretir.

Özel Şan Kursu

Şan dersleri diyafram kasını çalıştırmak için nefes egzersizleriyle başlar. Daha esnek ve daha geniş bir bölge olması açısından diyafram bölgesi, seslerin daha güçlü ve daha büyük çıkmasına yarayan güçlü bir kaldıraç işlevi görür. Şan dersi almadan şarkı söylemeye çalışan kişiler yanlış yerden şarkı söyleyerek ses tellerine zarar verirler.

Konuşma ses tonu ile problemi olan bir çok öğrenci de şan dersleri ile  sorunlarını çözebilmektedir. Heyecan, stres, çekingenlik, duygusallık ses performansını düşüren önemli etkenlerdir. Şan dersi seslerin daha kubbeli, daha güçlü ve daha parlak çıkmasını sağlar.

Şan dersleri öğrencinin müzikal zevkine uygun (pop, rock, opera, Türk Sanat Müziği vs) şarkıların öğretilmesiyle devam eder.

Derslerimiz birebir özel ders şeklinde yapılmaktadır.
Güneş Sanat Akademi de konusunda uzman konservatuvar mezunu eğitmenlerle çalışmaya başlamak için bizi
arayınız.

Şan kursu Ses Eğitimi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

 • Nota eğitimim olmadan şan dersi alabilir miyim?
  • Nota bilmeden de şarkı söyleyebilirsiniz. Dersler esnasında yeterli donanıma sahip olduğunuz için eksiklik hissetmeyeceksiniz.
 • Şan dersi ne işe yarar?
  • İnsanın sahip olduğu ilk enstrüman kendi sesidir. Sesi daha etkileyici kullanmanın ilk şartı sesi doğru kullanmayı öğrenmektir. Bu koşulu sağlamak için ise doğru teknik çalıştırma yöntemlerinin bilen bir uzmandan eğitim almak bu işi gerekli kılmaktadır.
 • Şan dersinde, ses eğitimlerinizle neler öğreneceğim?
  • Ses eğitimlerine katıldığınızda sesinizi doğru kullanmayı, doğru nefes almayı ve söylemek istediğiniz şarkıları en doğru şekilde söylemeyi öğreneceksiniz. Şan eğitimiyle artık siz de kendinizi etrafınızdakilere dinletebilecek şekilde şarkı söyleyebilirsiniz.

Güneş sanat akademide ses eğitimi derslerine katılan öğrenciler sesi doğru kullanma,  nefesinin kontrol etmeyi öğrenme, notalara doğru ve temiz basmayı ve sesinin farklı nüanslarda kullanmayı öğrenirler. Şan dersleri sonrası seslerinde ki değişimleri fark etmeleri amaçlanır.

Şan eğitimi halk arasında yaygın olarak şarkı söylemeyi doğru yapma eğitimi olarak bilinmektedir fakat tam olarak karşılığı bu deme değildir.  Şarkı söylemek konusunda yararları oldukça fazladır fakat gelişimdeki tek amacı bu değildir daha fazlası vardır.

Şan eğitimi doğru ve teknik ile sesi geliştirmenin yanında doğru nefes kullanmayı da hedeflemektedir. Nefesi doğru kullanmayı alışkanlık haline getirmek amaçlanmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra şan eğitimi diksiyon konusunu da oldukça fazla değinen daha etkili konuşmayı destekleyen konuşma sırasında yaşanan bozuklukları oldukça destekleyen bir eğitimdir. İletişim ve insan ilişkilerinin desteklenmesi ve gelişmesi konusunda da oldukça etkili bir eğitimdir.

Ses eğitimi programlarımızda her ders tekrarlanan ve yinelemelerle geliştirilen  ve derste farklı bir konunun anlatıldığı sürekli ilerici düşünen iki temelde düşünülür.

Herkes şarkı söyleyebilir mi?

Ses eğitimi alan herkes şarkı söyleyebilir. Ancak kimileri yeteneği ve ses rengi güzel olanlar söyleyebileceği seviyeyi en iyi şekilde değerlendirebilirler.Ancak kötü materyele sahip olanlarda verilen egzersizleri çalışma azimlerine göre orta seviye ve orta seviyenin üstü kontrolde şarkı söyleyebilir hale gelirler.

Güzel ses çok göreceli bir kavramdır, bu yüzden kimin sesi güzel kimin sesi çirkin kişiden kişiye değişecektir. Sesiniz nasıl olursa olsun şan dersi, ses eğitimi alabilirsiniz.Şarkı söyleyenlere tavsiye olarak bu işi etkileyici bir biçimde yapabilmek adına işin tekniğini çok iyi kavramak gerekir.

 • Şan derslerine başlamak için yaş sınırı var mıdır?
  • 15 yaşından itibaren herkes şan dersi almaya başlayabilir, şan derslerine kayıtlarımız sürekli olarak devam etmektedir.
şan kursu
Bize Ulaşın Sizi Arayalım

  ETİKETLER: ,
  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Güneş Akademi
  Güneş Akademi
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?