trende

Güzel Sanatlara Hazırlık Kursu

Güzel sanatlara hazırlık kursu; lise, üniversite ve yurt dışı üniversitelerinde güzel sanatlar bölümünde okumak isteyen bireylerin tercih ettiği eğitim merkezleridir. Bu açıdan bakıldığında güzel sanatlara hazırlık kursu aslında mesleki anlamda bir eğitim merkezine geçişte köprü görevi görmektedir. Saydığımız eğitim kurumları (lise, üniversite ve yurt dışı üniversite) güzel sanatlara hazırlık bölümlerine öğrenci alımı yaparken genel olarak yetenekleri ölçmektedirler.

Güzel sanatların içindeki herhangi bir bölüme ilgi duyan bireyler başarılarını yetenek sınavlarında ispatlamak için güzel sanatlara hazırlık kurslarını tercih etmektedirler. Dolayısıyla bireylerin bu yetenek sınavında başarılı olabilmeleri için asgari düzeyde bir yeteneğe sahip olmaları gerekmektedir. Güzel sanatlara hazırlık kursları başarının düzeyini arttırmak için düzenlenmiş kurumlardan oluşur.

Sanat akademimiz hobi amaçlı derslerin yanında akademik olarak sınav kazandırmaya odaklı yetenek sınavlarına hazırlık eğitimi için özel programlar uygulamaktadır. Işık, gölge,iç ve dış mekan çizimleri, tonlama, perspektif, hacim geometrik ve anatomik çizimler, ölçü almak, objeler, kara kalem ve sulu boya, doku çalışmaları gibi teknikleri öğrenebilir ve profesyonelleşebilirsiniz.
Sanatın ne olduğu ve nasıl geliştiği, ressamların tanıtımı, sanat eserlerinin yorumlanması gibi içeriklerin yanı sıra, resmin temeli olan desen bilgisini pratik bir şekilde öğreterek, sizlerin sanat zemininde ayakta durup yürümenizi sağlıyoruz.

YETENEK SINAVI NEDİR ?

Yetenek sınavları üniversitelerin güzel sanatlar,konservatuvar, spor ve beden eğitimi yüksek okulları özel yetenek sınavlarıyla öğrenci alımı yapmaktadır. Yani yetenek sınavı, öğrencinin üniversite geçiş puanına bakılmaksızın ( barajı geçme şartıyla) dans, tiyatro, resim, müzik, heykel, moda ve sanat tasarımı, görsel sanatlar, opera, bale, bazı mimarlık alanları ve müzik öğretmenliği gibi bölümlere yerleştirilmesidir. Ancak adından da anlaşılacağı üzere “ yetenek sınavları”nda başvuran öğrencilerde başvurdukları alanla ilgili olarak minimum düzeyde dahi olsa yeteneklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

Peki yetenek sınavı soruları nasıl belirleniyor ?

Genel olarak;
Başvurduğunuz üniversitenin fakültesinde, farklı bölümlerinde aktif olan akademisyenlerden bir kurul oluşturulur.
Bu kurul ortak bir uzlaşma ile soruları belirler ve bu sorular kurul başkanı tarafından onaylanır.
Sorular bir zarfa konularak mühürlenir. Herkese aynı sorular sorularak yetenekler ölçülür.
Sonuçlar da üniversitenin çalışma stiline göre bir süre çerçevesinde sonuçlanır.

YETENEK SINAVINA GİRECEKLERE TAVSİYELER

Güzel sanatlara hazırlık kursuna katılmaktaki amacınız yetenek sınavını geçmek olmamalıdır. Sizler bir meslek dalında kendinizi ne kadar geliştirirseniz o mesleği o kadar iyi yapabilirsiniz. Dolayısıyla amaç, mesleki hayata başlangıçta mesleğin teknik ve yöntemlerini geliştirme olmalıdır. Yetenek sınavına girmek istediğiniz üniversiteyi önceden belirleyin. Ardından burasıyla ilgili olarak kendinizi sürekli olarak motife edin. Kendinizi oraya ait hissedene kadar bunu mutlaka deneyin. Sonuçta o üniversiteyi kazanmak için göreceksiniz ki içinizde inanılmaz ve müthiş bir istek oluşacaktır.

Güzel sanatlara hazırlık kursu haftada 2 gün 4 saat şeklinde verilmektedir.

Bize Ulaşın Sizi Arayalım

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Güneş Akademi
  Güneş Akademi
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?