trende

Jimnastik Kursu Temel Eğitim, jimnastik vücudu esnetmek için bazı hareketler ve aletler ile yapılan bir spordur. Jimnastikte yapılan hareketler ile vücut esneklik kazanır ve bedenin fiziksel yapısını düzenler. Temel Jimnastiğin tarihi çok eskilere dayanırken ülkemize gelişi 1800’lü yıllarda olmuştur.

Jimnastik sporu tarihte soylu ailelerin çocuklarının aldığı bir ders iken daha sonra tüm dünyada herkesin yapabildiği bir spor olmuştur. Jimnastik sporunu daha çok kız çocukları tercih etse de bu sporda cinsiyet ayrımı yoktur. Kızlar ve erkekler aynı anda grup çalışması olarak yapabilir.

Kaç Yaşında Jimnastik Eğitimine Başlanabilir

Jimnastik sporuna erken yaşlar da başlamak çok faydalıdır. Birçok insan jimnastik sporu hakkında görsel bilgiye sahiptir, ancak detaylı bilgiyi kimse bilmez. Göze hoş görünen ve oldukça estetik duran bu sporun tarihi eski Yunan medeniyetlerine kadar dayanır. Jimnastiğe başlama için çocuğun verilen komutları dinleme yetisine sahip olması gerekir. Buda tahmini olarak “4” yaştır. Ne kadar erken yaşlarda jimnastik sporuna başlanırsa o kadar çok verim alınır.

Jimnastiğin Faydaları Nelerdir?

Jimnastik fiziksel beceri ve motor becerileri geliştiren bir spordur. Çocuğun aynı anda koordinasyonun sağlar. Fiziksel esneklik kasların daha sağlıklı olmasını ve çocuğun duruş bozukluklarının düzelmesine yardımcı olur. Aynı zamanda güven, cesaret, karalılık, çeviklik gibi kavramları tanıyarak kendine olan öz güveni artacaktır.

Müzik ve dans eşliğinde yapılan bu spor çocukların daha mutlu olmasını sağlar. Özellikle aletli jimnastikte çocuklar bu durumu oyun olarak algılar ve öğrenme daha çabuk olur. Okul başarısı yükselir. Jimnastik yapan çocuklar daha başarılı ve daha öz güvenli olurlar.

Jimnastik Nasıl Yapılır?

Jimnastik sporu için öncelikle yaş gruplarına göre sınıflandırma yapılmalıdır. Aynı yaş grubunun gelişimsel özellikleri aynı olduğu için öğrenme sırasında sorun çıkmayacaktır. Jimnastik sporu önce ısınma hareketleri ile başlar.

Bazı esneme ve ısınma hareketleri ile başlar ve hareketler ile devam eder. Her ders öncesi mutlaka esneme hareketleri yapılmalı ve ders oyun niteliğinde bitirilmelidir. Ters bir hareket yapılmaması için mutlaka uzman tarafından uygulamalı olarak bu dersler verilmelidir.

jimnastik kursu, kurumumuzda haftada 1 gün 2 saat toplam ayda 8 saat olarak uygulanır. sınıflarımız 7 öğrenci kontenjanı ile sınırlıdır.

Bize Ulaşın Sizi Arayalım

  Ziyaretçi Yorumları

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

  Whatsapp
  Güneş Akademi
  Güneş Akademi
  Merhaba.
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?